|
Varenummer: 55547
Beskrivelse
Güde GBT 50.1 er en kraftig og energieffektiv affugter og bygningstørrer til affugtning af lukkede rum. Den er velegnet til blandt andet byggepladser, kældre, lagerlokaler, værksteder og renoveringsopgaver.
Med en affugtningskapacitet på op til 50 liter pr. døgn og en luftcirkulation på 300 m³/t er GBT 50.1 beregnet til arbejdsområder på ca. 50-120 m².
Den ønskede luftfugtighed indstilles via den justerbare hygrostat. Når den valgte luftfugtighed er nået, regulerer Auto-Stop-funktionen automatisk driften.
GBT 50.1 har en integreret vandtank på 7 liter samt en 1 meter lang afløbsslange til kontinuerlig bortledning af kondensvand. Det gør modellen velegnet til permanent affugtning og længerevarende drift uden behov for løbende manuel tømning af vandtanken.
Affugteren anvender kølemidlet R290 og er konstrueret til at anvende mindre kølemiddel og energi end sammenlignelige traditionelle modeller. Den er desuden udstyret med automatisk frostsikringskontrol og et vaskbart luftfilter.
Egenskaber
- Kraftig affugter og bygningstørrer til lukkede rum
- Velegnet til byggepladser, kældre, lagerlokaler og værksteder
- Affugtningskapacitet op til 50 liter pr. døgn
- Velegnet til arbejdsområder på ca. 50-120 m²
- Luftcirkulation på 300 m³/t
- Justerbar hygrostat
- Auto-Stop-funktion
- Fuldautomatisk frostsikringskontrol
- Integreret vandtank på 7 liter
- 1 meter afløbsslange til kontinuerlig affugtning
- Velegnet til længerevarende drift
- Vaskbart luftfilter
- Nem at transportere og flytte mellem arbejdssteder
- Energieffektiv konstruktion
- Kølemiddel R290
Praktisk information
GBT 50.1 er velegnet til tørring og affugtning i forbindelse med bygge- og renoveringsarbejde samt til reduktion af høj luftfugtighed i eksempelvis kældre, lagerlokaler og værksteder.
Ved kontinuerlig drift kan den medfølgende 1 meter lange afløbsslange anvendes til at lede kondensvandet direkte til et egnet afløb. Dermed undgår man løbende at skulle tømme den integrerede 7 liters vandtank.
Den ønskede relative luftfugtighed indstilles via hygrostaten. Når den indstillede værdi er nået, regulerer affugteren automatisk driften.
Affugteren er beregnet til anvendelse ved omgivelsestemperaturer fra 5 °C til 35 °C og har automatisk frostsikringskontrol.
Tekniske data
| Model |
GBT 50.1 |
| Varenummer |
55547 |
| Netspænding |
220-240 V |
| Frekvens |
50 Hz |
| Beskyttelsesklasse |
I |
| Beskyttelsesgrad |
IP22 |
| Effekt (P1) |
900 W |
| Affugtningskapacitet |
Op til 50 liter/døgn |
| Kølemiddel |
R290 |
| Luftcirkulation |
300 m³/t |
| Vandtank |
7 liter |
| Luftfugtighed |
10-95 % |
| Arbejdsområde |
50-120 m² |
| Min. omgivelsestemperatur |
5 °C |
| Maks. omgivelsestemperatur |
35 °C |
| Lydeffektniveau LWA |
56 dB |
| Slangelængde |
1 m |
| Længde |
450 mm |
| Bredde |
470 mm |
| Højde |
900 mm |
| Nettovægt |
31,1 kg |
| Bruttovægt |
34,2 kg |
| Emballagemål (L × B × H) |
510 × 430 × 730 mm |
| GTIN / EAN |
4015671448606 |
|