|
Varenummer: 55570
Beskrivelse
Güde GTBS 710 er en kraftig girafsliber til slibning af vægge, lofter, gipsplader og spartlede overflader. Den lange teleskopiske konstruktion gør det muligt at arbejde effektivt på større væg- og loftsflader uden konstant brug af stige eller arbejdsplatform.
Den kraftige 710 W motor har et justerbart omdrejningstal fra 1.200 til 2.500 omdr./min. og driver en Ø 225 mm slibetallerken. Kombinationen af stor slibeflade og regulerbar hastighed gør maskinen velegnet til både grovere og finere slibearbejde.
Arbejdslængden kan forlænges fra 1.450 til 1.700 mm, så maskinen kan tilpasses forskellige arbejdsopgaver og arbejdshøjder. Efter arbejdet kan girafsliberen foldes sammen, så den optager mindre plads under transport og opbevaring.
GTBS 710 leveres med både rund slibetallerken og deltaslibetallerken. Den trekantede deltasliber gør det lettere at komme helt ind i hjørner og langs kanter, hvor en almindelig rund slibetallerken ikke kan nå.
Slibetallerkenerne kan skiftes uden brug af værktøj, og maskinen har tilslutning til støvudsugning for et renere arbejdsmiljø.
Egenskaber
- Kraftig 710 W motor
- Velegnet til slibning af vægge, lofter, gips og spartlede overflader
- Justerbart omdrejningstal fra 1.200 til 2.500 omdr./min.
- Ø 225 mm rund slibetallerken
- Deltaslibetallerken til hjørner og kanter
- Teleskopisk arbejdslængde fra 1.450 til 1.700 mm
- Værktøjsfrit skift af slibetallerken
- Tilslutning til støvudsugning
- Softgrip-håndtag
- Foldbar konstruktion for pladsbesparende opbevaring
- 4,1 meter strømkabel
- Velegnet til både professionelle håndværkere og gør-det-selv arbejde
Anvendelsesområder
- Slibning af gipsplader
- Slibning af spartlede vægge og lofter
- Bearbejdning af større væg- og loftsflader
- Slibning langs kanter og i hjørner med deltaslibetallerkenen
- Forberedelse af overflader før maling og anden efterbehandling
Medfølgende udstyr
- 1 stk. rund slibetallerken
- 1 stk. deltaslibetallerken
- 12 stk. rundt slibepapir
- 12 stk. delta-/firkantet slibepapir
- Slibepapir i kornstørrelser 80, 120 og 180
- 1 stk. adapter til støvudsugning
Praktisk information
Den runde Ø 225 mm slibetallerken er velegnet til effektiv bearbejdning af større plane overflader, mens deltaslibetallerkenen gør det muligt at arbejde tættere på kanter og helt ind i hjørner.
Den teleskopiske konstruktion giver en arbejdslængde på op til 1.700 mm og er især praktisk ved slibning af lofter og høje vægge.
For at reducere slibestøv under arbejdet anbefales det at tilslutte maskinen til en egnet støvsuger eller støvudsugning via den medfølgende adapter.
Tekniske data
| Model |
GTBS 710 |
| Varenummer |
55570 |
| Netspænding |
230 V |
| Frekvens |
50 Hz |
| Motoreffekt (P1) |
710 W |
| Tomgangshastighed |
1.200-2.500 omdr./min. |
| Slibetallerken, diameter |
225 mm |
| Spindelgevind |
M14 |
| Arbejdslængde |
1.450-1.700 mm |
| Softgrip |
Ja |
| Vibration |
5,848 m/s² |
| Lydeffektniveau LWA |
105,2 dB |
| Kabellængde |
4,1 m |
| Længde |
1.450 mm |
| Bredde |
300 mm |
| Højde |
280 mm |
| Nettovægt |
6,58 kg |
| Bruttovægt |
7,88 kg |
| Emballagemål (L × B × H) |
728 × 295 × 262 mm |
| GTIN / EAN |
4015671386045 |
|